Ragusa, Sicilia

Villa Uliveto Antico

  • 12 vierasta
  • 6 makuuhuoneita
  • 8 kylpyhuoneita
  • 700 m2
  • 12 vuodepaikkoja
  • uima-allas (25x5m)

Villa Uliveto Antico on vaikuttava, 1700‑luvulta peräisin oleva kivinen kartanohuvila Etelä‑Sisiliassa, Chiaramontessa, keskellä laajaa oliivilehtoa ja avointa maaseutua. Rakennus on restauroitu huolellisesti, säilyttäen sen historiallisen ilmeen, mutta yhdistäen siihen nykyaikaiset asumismukavuudet. Sijainti tarjoaa ihanan lomarauhan ja yksityisyyden, kaukana liikenteen äänistä ja massaturismista. Lähin ruokapaikka on reilun puolen kilometrin päässä*,* ja useita kauppoja, monia ravintoloita sekä kahviloita on kymmenen minuutin ajomatkan päässä Chiaramontessa ja Comisossa. Näkymät huvilalta avautuvat ympäröiville kukkuloille, viljelymaille ja ikivanhoihin oliivilehtoihin, joista ilta‑aurinko paljastaa lumoavia hopean sävyjä. Hiekkarannoille on puolen tunnin ajomatka. Upeat barokkikaupungit Ragusa, Modica ja Scicli ovat helposti saavutettavissa.

Korkeatasoisen huvilan sisätilat (700m²) ovat avarat ja arvokkaat. Huvila soveltuu jopa kahdelletoista lomavieraalle. Alakerrassa astutaan sisään tilavaan aulaan, josta avautuu valoisa olohuone sekä erillinen oleskelutila takalla. Samassa kerroksessa on myös viihtyisä TV‑huone ja baarinurkkaus. Alakerrassa on kolme ylellistä sviittiä, joissa jokaisessa on oma oleskelutila, makuuhuone, vaatehuone sekä kylpyhuone, jossa on sekä suihku että kylpyamme. Lisäksi pihan puolelta on oma sisäänkäynti kahteen erilliseen makuuhuoneeseen, joissa molemmissa on pieni keittokomero ja oma kylpyhuone. Yläkerrassa on lisäksi yksi tilava sviitti, johon pääsee joko portaita tai hissiä käyttäen. Kaikissa tiloissa on ilmastointi ja viimeistelty sisustus, jossa perinteiset materiaalit ja moderni mukavuus ovat tasapainossa.

Huvilaa ympäröi laaja ja huolella hoidettu puutarha, jossa oliivipuut, kukkivat kasvit ja avarat nurmialueet luovat rauhallisen ja arvokkaan ympäristön. Ulkotilojen keskipiste on pitkä, laavakivestä rakennettu huikea 5 × 25 metrinen uima‑allas. Pergola on ihastuttava paikka ulkoruokailuun sekä yhdessäoloon, ja mainio grillausalue tekee illallisista erityisen houkuttelevia. Pysäköinti on järjestetty suoraan huvilan yhteyteen aidatulle alueelle, joten auton saa vaivattomasti huvilan viereen.


Lomaohjelmaa ja palveluja

  • italialainen illallinen huvilalla
  • viinitilakierrokset ja maistatukset
  • kiertoajeluja, pyöräretkiä, patikointia
  • italialaista musiikkia juhliin ja illanviettoihin
  • kokkikursseja

Villa Uliveto Antico lyhyesti
  • korkeatasoinen huvila rannikolla (700m²) 12 vieraalle
  • 6 mh, 8 kph, keittiö, olohuone, oleskelutiloja, kalustettu terassi
  • astian- ja pyykinpesukone, sat-tv, ilmastointi, internet (wifi) jne.
  • uima-allas (5x25m), engl. puutarha, pergola, grillausalue, parkki
  • kauppaan 9 km, ravintolaan 0,6 km, uimarannalle 32 km
  • Catania 85 km, Donnalucata 50 km, Ragusa 23 km, Punta Secca 32 km
Varustelu
  • Oma parkkipaikka
    LISÄÄ

    Kohteen sijainti

    alk 8400/ vko


    Aikuisia *
    Lapsia (alle 3-vuotiaat)

    Ihastu Italiaan!

    Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua

    Villa Agave
    Villa Agave

    4760 /vko

    Villa Mascali
    Villa Mascali

    7000 /vko

    Villa Pirandello
    Villa Pirandello

    9100 /vko

    Onda Serena
    Onda Serena

    840 /vko